سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧ - 
1 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9467
 بازدید امروز : 109
 کل بازدید : 56250
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.20
 


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار ریاست دانشگاه با اعضای هیات علمی گروه طب فیزیکی و توانبخشی

دیدار ریاست دانشگاه با اعضای هیات علمی گروه طب فیزیکی و توانبخشی/طب سالمندی نیازمند توجه بیشتر است

 دکتر پیوندی رییس دانشگاه شنبه یکم اسفندماه در ادامه بازدیدهای دوره ای از گروههای آموزشی در نشستی با اعضای گروه طب فیزیکی و توانبخشی، در مرکز پزشکی، آموزشی درمانی شهدای تجریش دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست که دکتر صدوقی معاون آموزشی، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری، دکتر رحمانی معاون درمان، دکتر راسخ مشاور اجرایی و سرپرست مدیریت توسعه امور بین الملل،  دکتر جرجانی رئیس دانشکده پزشکی، دکتر رایگانی مدیر گروه طب فیزیکی و توانبخشی و  سایر اعضای گروه نیز حضور داشتند، مسایل و مشکلات گروه بررسی و برای آنها راهکارهایی ارائه شد.

لزوم ارتباط موثر گروه طب فیزیکی و توانبخشی با گروه های پایه و بالینی

در ابتدای این نشست دکتر جرجانی رئیس دانشکده پزشکی به معرفی اجمالی گروه طب فیزیکی و توانبخشی پرداخت و به تعداد و رتبه های اعضای هیات علمی، وضعیت استخدامی، مشارکت اعضای گروه در برنامه پزشکی عمومی و نحوه توزیع اساتید و دستیاران در مراکز تابعه اشاره کرد و به تبیین فعالیت های آموزشی و پژوهشی گروه پرداخت.

رئیس دانشکده پزشکی، با اشاره به ارزیابی وزارت بهداشت از بخش طب فیزیکی در مرکز پزشکی شهدا، حضور فیزیکی مناسب اعضا در بخش و درمانگاه، تنوع و تعداد بیماران سرپایی، آموزش علمی سونوگرافی اسکلتی عضلانی و تصویب مرکز تحقیقات طب فیزیکی و توانبخشی را از نقاط قوت و نقص در سیستم پذیرش و ارجاع بیماران به درمانگاه، عدم ارجاع مناسب بیماران برای استفاده از سیستم های لیزری و عدم آموزش پروسیجرهای تحت راهنمای فلوروسکوپی برای مدیریت درد را از نقاط ضعف این بخش عنوان کرد.

دکتر جرجانی در خاتمه تدوین برنامه راهبردی گروه، تشکیل منظم جلسات گروه، برنامه ریزی برای همکاری های علمی و تحقیقات مشترک با گروه های آموزشی مرتبط مانند نورولوژی، جراحی، ارتوپدی، طب ورزشی، اطفال، انکولوژی، آناتومی، فیزیوتراپی، ایجاد و تکمیل وبسایت انگلیسی و به روز رسانی اطلاعات سایت فارسی را از ضروریات برشمرد.

طب فیزیکی و توانبخشی، نیاز امروز و ضرورت فردا

در ادامه نشست دکتر رایگانی مدیرگروه طب فیزیکی و توانبخشی ضمن بیان سخنانی به معرفی اعضای هیات علمی، تاریخچه، بخش های آموزشی، رشته های آموزشی و تالیفات متعدد پرداخت.

مدیرگروه طب فیزیکی و توانبخشی حیطه های عملکردی گروه را شامل اقدامات بستری و سرپایی تیم توانبخشی، انجام ویزیت و اقدامات تشخیصی سیستم اعصاب مرکزی و محیطی بعنوان مرجع کشوری، نقش اساسی در تدوین کورویکولوم های طب فیزیکی در موارد مرتبط، مسئولیت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی کشور، حضور موثر در نظام پزشکی، پزشکی قانونی و صدا و سیما، سازمانهای بین المللی طب فیزیکی و توانبخشیISPRM، راهبری و مدیریت کمیته برنامه ریزی راهبردی و راهبری و مدیریت بورد تخصصی عنوان کرد.

دکتر رایگانی در خاتمه سخنان خود، افزایش امید به زندگی و سالمندی، بروز و شیوع حوادث، گسترش و پیشرفت امکانات تشخیصی و درمانی، سونامی NCDو تغییر چهره بیماریها و نیاز به توانبخشی را جزو چالشهای سلامت در حیطه طب توانبخشی توصیف کرد و بر تغییر نگاه و دیدگاه ها با توجه به بروز بیماریهای جدید و نیازهای امروز تاکید کرد.

مسائل و دغدغه های اعضای هیات علمی گروه

در ادامه نشست دکتر بهرامی معاون آموزشی گروه درخصوص چگونگی آموزش رزیدنت ها و فلوشیپ ها توضیحاتی ارائه داد و تسهیل در جذب اعضای هیات علمی و گسترش فضاهای آموزشی و امکانات با توجه به تعداد دستیاران را جزو درخواست های آموزشی گروه عنوان کرد و حمایت هرچه بیشتر مسئولان دانشگاه را خواستار شد.

دکتر رئیس السادات معاون پژوهشی گروه نیز درخصوص انتشار مقالات و پایان نامه ها توضیحاتی ارائه داد و تاسیس مرکز تحقیقات گروه را فرصت مناسبی برای افزایش آمارهای پژوهشی گروه و تولید علم و دانش عنوان کرد.

وی همچنین دعوت از گروه طب فیزیکی در طراحی کارگاه های متعدد و حضور در انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران برای انجام فعالیت های بین گروهی و بین بخشی را از فرصت های قابل توجه دیگر گروه خواند.

دکتر کریمی از اعضای هیات علمی گروه درخصوص لزوم هماهنگی و نظم بیشتر در کلینیک های کاردرمانی فیزیوتراپی و هلدینگ و تاثیر مثبت این هماهنگی در نظام آموزش و نیز مشارکت بیشتر اعضای گروه توضیحاتی ارائه داد.

دکتر الیاس پور مسئول فنی واحد توانبخشی درخصوص جایگاه و چارت سازمانی طب فیزیکی و توانبخشی در مراکز تابعه و نیز در اعتبار بخشی ها سخنانی را بیان کرد و بر موضوع میزان کارانه ها و حق مسئولیت فنی فیزیوتراپی تاکید کرد.

ارتباط گروه با دانشکده های مرتبط  و استفاده از ظرفیت های موجود

دکتر صدوقی معاون آموزشی دانشگاه در ادامه با اشاره به سوابق و تلاشهای اعضای گروه ، کسب رتبه های کشوری در آزمون بورد در سالهای اخیر ، راه اندازی فلوشیپ و جذب دستیار  را از جمله فعالیت های گروه عنوان کرد.

وی با تاکید بر تبیین برنامه های استراتژیک گروه خصوصا برای جذب اعضای هیات علمی آن را جزو برنامه های توسعه ای عنوان کرد که نیاز به هماهنگی با مسئولان دانشگاه و تصمیم گیری در مقاطع بالاتر دارد.

دکتر صدوقی در خاتمه بر لزوم تعامل بین بخشی در سطح دانشگاه، جلوگیری از پراکندگی نیروها و اعضای گروه در مراکز تابعه خصوصا مراکزی که آموزشی نیستند، عدم گسترش بیش از اندازه کوریکولوم پزشکی عمومی به جز در برنامه ها و دروس ضروری و فعالیت در حوزه سالمندی و ارتباط با طب سالمندی تاکید کرد.

در ادامه دکتر زرقی معاون پژوهشی دانشگاه، آمار پژوهشی گروه از نظر انتشار مقاله را بعنوان شاخص پژوهشی، درحد قابل قبولی توصیف کرد که با وجود مرکز تحقیقات جای رشد فراوانی دارد.

وی در ادامه ارتباط موثر گروه را با کمیته اولویت های پژوهشی و مشارکت با کمیته را ضروری خواند و بر توجه بیشتر در افزایش ارتباط با دانشکده توانبخشی و استفاده از ظرفیت های موجود در آن تاکید کرد.

 وی همچنین درخصوص ارتباط با دفتر توسعه فن آوری و شرکت اعضای هیات علمی گروه در کارگاه های مجازی آن و نیز ارتباط با دانشکده های مرتبط دیگر در بحث فن آوری سخنانی را بیان کرد.

در بخش دیگری از این نشست دکتر رحمانی معاون درمان دانشگاه، درخصوص گسترش بخش ها و مسائل پیش رو از جمله تامین نیروی انسانی و مسائل توسعه ای و آموزشی و نیز تعامل با دانشکده توانبخشی در بحث های گفتاردرمانی و شنوایی سنجی و پیگیری پرداخت کارانه ها مطالبی را عنوان کرد.

در ادامه دکتر راسخ مشاور اجرایی و سرپرست مدیریت توسعه امور بین الملل ترجمه بسیاری از اخبار مهم به زبانهای مختلف مثل انگلیسی و عربی و درج در سایت های بین المللی را از اقدامات معاونت عنوان کرد و خواستار تبیین بیشتر توانمندی های گروه در سایت برای جذب دانشجویان خارجی شد.

ایجاد بخش طب سالمندی، آموزش مستمر نیروها و توسعه تدریجی آن

دکتر پیوندی رئیس دانشگاه ضمن قدردانی از زحمات ارزشمند مدیرگروه و اعضای گروه طب فیزیکی و توانبخشی، گروه را خلاق، پرتلاش، فعال و با پتانسیل بالا توصیف کرد.

رئیس دانشگاه در ادامه با اشاره به رتبه های پژوهشی قابل قبول در گروه، تلاش بیشتر گروه را در امور پژوهشی با توجه به پتانسیل های موجود، مرکز تحقیقات و امکانات دیگر خواستار شد و از اعضای گروه خواست تا گام های بلندتری در آموزش و پژوهش بردارند و از همه فرصت ها در راستای ارتقای نظام سلامت و پیشگامی در آن استفاده کنند.

دکتر پیوندی با تاکید بر تلاش مضاعف همه اعضای گروه در تبیین فعالیت ها به گروه های دیگر و در سطح جامعه اظهار داشت: اعضای گروه با مشارکت یکدیگر باید برنامه آینده را ترسیم و برنامه استراتژیک گروه را به طور مختصر و عملیاتی تدوین کنند.

وی افزود: با توجه به امکانات موجود، گسترش غیرمنطقی بخش ها کار بیهوده ای است، تمامی امکانات بایستی در یکجا متمرکز شود تا از هزینه های اضافی و غیرضروری جلوگیری شود.

رئیس دانشگاه با اشاره به افزایش طول عمر و فعالیت های حوزه توانبخشی ، تعامل و صمیمیت میان گروه ها را از ملزومات برشمرد و از تمامی گروه های مرتبط و علاقمند دعوت کرد تا در این حوزه فعالیت داشته باشند.

 وی در خاتمه بر ارتباط بیشتر گروه با گروه های کاردرمانی، فیزیوتراپی، زنان و زایمان ، مغز و اعصاب و .... تاکید کرد و ایجاد بخش سالمندی را از اولویت های گروه برشمرد و گسترش، توسعه و توجه بیشتر به طب سالمندی را خواستار شد.


١٣:٢٤ - يکشنبه ٩ اسفند ١٣٩٤    /    عدد : ٢٩٣١٣    /    تعداد نمایش : ٦٧١Affiliation

مرکز تحقیقات طب فیزیکی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،

تهران، ایران

Physical medicine & rehabilitation research center,
 Shahid Beheshti University Of Medical Sciences,
Tehran, Iran
دسترسی ها مهمپیوند ها
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.